e devlet referandumda tc no ile hangi sandıkta oy kullanacağını öğren

16 Nisan 2017 Referandumda nerede oy kullanacağım? Oy yeri sorgulama- Sevgili okurlarımız, çok fazla merak edilen ve çok fazla sorgulanan bir haber ile karşınızdayız. Çok kısa bir süre içerisinde sandığa gidip, değiştirilmek istenen anayasa değişikliği maddelerini oylayacağız. Bu maddeler Ak Parti ve MHP’nin ortaklaşa sunduğu teklif üzerinde mecliste görüşülmeye başlandı. Değişmesi gereken 367 sayısına ulaşılamadı. Ama referandum için yeterli olan 330 sayısına ulaşıldı.

NEREDE OY KULLANILACAĞI BELLİ OLDU

CHP ve HDP bu maddelere hayır diyeceklerini söylemişlerdi. Tabi bu sıralar diğer parti yöneticileri de kendi görüşlerini dile getirdiler. Artık top halkta. Her yerde herkesin dilinde referandum var. Kime oy verecen, ne yapalım, ne edelim vs. bir sürü konular dönüp duruyor. Toplumda da karşılığı olan ve sandıklara da büyük bir katılımın olacağı tahmin ediliyor. Yalnız bu sıralar bir de kimin hangi sandıkta oy kullanılacağı belirlendi. Gazetelerde de yazıp duruyor.

Ama gel gör ki, tam olarak sorgulamanın nereden ve nasıl yapılacağı tam olarak bilinemiyor. Bzilerde bu yazı ile sizlere yol göstermeye ve yardımcı olmaya çalışacağız.

E-DEVLET İLE HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAĞINI ÖĞREN

Sevgili dostlarımız, kendinizi yormadan e-devlet sistemi ile nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. malumunuz e-devlet kişilere özel bir elektronik sistem oluyor. Mezuniyet belgesinden tutun da, askerlik durumunuza, oradan da adli sicil kaydınıza kadar dünyalar kadar bilginize ulaşabiliyorsunuz. Bu hizmetlerden birisini de Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı sunuyor. Yurt içi ve yurt dışı seçmen sorgulama sistemini elektronik ortama aktarıp, bunu da e – devlete yüklemişler. E Devlet şifresi olmayanlar merkez PTT’ye giderek, 2 lira karşılığında, şifre alabilirler.

Sizlerde Bu Link; turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama ile yurt içi seçmen sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hangi sandıkta oy kullanacağınız hemen karşınıza çıkacaktır.

Ayrıca Şu Link ; turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-disi-secmen-kaydi-sorgulama ile de de yurt dışı seçmen kaydınızı ve nerede oy kullanacağınızı sorgulayabilirsiniz.

MUHTARLARDAN VE YSK’DAN SANDIĞINIZI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Değerli dostlarımız, muhtarınız size yakın ise, uğrayarak oradan da sandığınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca muhtarınız size nerede uy kullanacağınıza dair bir de kağıt verecektir. İmzalı ve mühürlü. Bunun dışında YSK’nın web sitesinden de kimlik bilgilerinizi girerek oy kullanma yerinizi sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız link; secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp bu olacaktır. Tabi birde YSK’nın 444 99 75 çağrı numarasından da 7 gün 24 saat boyunca öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.