TC ile Kara Liste Sorgulama Mümkün Mü? Nasıl Öğrenilir?

Kara Liste Sorgulama, Kara Liste Öğrenme, Kara liste nasıl sorgulanır? TBB Risk Merkezi Kara Liste Sorgulama, Hangi Bankalardan  Kara Liste Sorgulaması Yapılır? – Geniş ve detaylı bir yazı ile karşınızdayım. Ekonomi hayatımızın en önemli kısmını oluşturuyor. Bankalar ile içli dışlı hale geldik. Özellikle kredi ve kredi kartı ürünleri havalarda uçuşuyor. Sadece bizim ülkede değil, tüm dünyada işler krediler ile dönüyor. Ev, iş, evlilik, araba, ihtiyaçlar ve daha bir çok şey krediler sayesinde karşılanıyor. Kredi kartları da ufak ihtiyaçlarımız da kullandığımız bir harcama aracı.

KARA LİSTEYE GİRENLERİN VAY HALİNE

Yalnız bazı zaman ipin ucunu kaçırıveriyoruz. İşlerimiz kötü gidiyor. Sonra da kredi ve kredi kartı borçlarımızı 90 gün yani 3 ay boyunca ödeyemiyoruz. Sonrasında da kara listeye giriyoruz. Tabi bundan sonrası da tam bir hüsran. Çünkü kara listeye girenler 5 yıl ile 10 yıl arasında bu listeden çıkamıyorlar. Ayrıca da hiç bir banka kredi vermiyor. Hatta ve hatta bu süre zarfında kredi kartı bile alamıyorsunuz. Bundan daha acı olan bir şey yoktur herhalde. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi tüm dünyada insanların hayatının en önemli kısmını ekonomi oluşturuyor.

İYİ AMA KARA LİSTEDE MİYİM? BİLMİYORUM

Bir çok vatandaş bankalar ile bazı sorunlar yaşamış ve yaşıyor da. Lakin bu sorunların sonunda acaba kara listede miyim? diye sormadan edemiyorlar. Bununla beraberde ne yapacaklarını ve nereye danışacaklarını da tam olarak bilemiyorlar. T.C ile kara liste sorgulaması yapabilir miyim? sorusunu oldukça fazla duyuyorum. Zaten bu yazıyı da sizlere sol göstermek adına paylaşıyorum.

KARA LİSTE SORGULAMASININ ADRESİ DEĞİŞTİ

Sevgili okurlarım, bu yazı çok önemli. Çünkü piyasada eski yazılar var. Doğal olarak da vatandaşı başka yerlere yönlendiriyorlar. Örneğin eskiden kara liste sorgulaması yapılırken, T.C. Merkez Bankası’ndan gerçekleştirilirdi. Bir dilekçe gönderilir ve 2 hafta içerisinde yazılı cevap alırdınız. Ama bu durum ortadan kalktı. Artık kara liste sorgulaması Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi tarafından yapılıyor. Tabi birde izin verdiği bankalar aracılığı ile. Yazımızın devamında bu konuya açıklık getireceğim.

KARA LİSTENİN ADI DA DEĞİŞTİ

TBB Risk Merkezine sizlerin kaydını anlık tutuyor. Bunu nasıl yapıyor peki? Tüm banka ve diğer finans kuruluşları sizin ile ilgili bilgileri hemen TBB Risk Merkezi ile paylaşıyor. İyi veya kötü tüm bilgilerinizi. Ardından her yerden gelen bilgiler bir araya getirilerek bankalar ile paylaşılıyor. Hatta bazen bankalara kredi çekmeye gittiğinizde kredi siciliniz iyi değilmiş derler. İşte bunu TBB Risk Merkezinin verilerine göre diyorlar. Kara listenin adında artık Risk Raporu oldu. Risk raporunuz iyi çıkabileceği gibi, kötü de çıkabilir.

Bu açıdan şirketler bile ortaklık kumadan önce bir birlerinin risk raporlarını görmek istiyorlar. Bu sayede de karşılıklı olarak bir birlerine güven tazeliyorlar. Riskli olan firmalar ile kimse iş yapmak istemiyor zaten. Bu raporda şimdiye kadarki kredileriniz, zamanında ödediğiniz, ödemediğiniz ve sıkıntılı olan kredi borçlarınızın yanı sıra kredi kartları, çekleriniz, senetleriniz ve daha bir çok bilgi yer alıyor.

KARA LİSTE SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Kara liste sorgulaması yapmak isteyeler bu isteklerini TBB Risk Merkezi aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Eğer İstanbul da iseniz bizzat TBB Risk Merkezine hafta içi mesai saatleri içerisinde uğrayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiiz. Yada riskmerkezi.org adresinden online başvuru imkanınız da bulunuyor. Burada Risk Merkezi Raporu Bölümünden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ama online başvuru yapacakların e imzalarının da olmaları gerekiyor.

KARA LİSTE SORGULAMASI YAPILABİLECEK BANKALAR
  • ZİRAAT BANKASI
  • VAKIFBANK
  • İŞ BANKASI
  • ŞEKERBANK
  • HALKBANKASI
  • DENİZBANK
  • QNB FİNANSBANK
  • ALTERNATİF BANK

 

Yukarıdaki bankalar aracılığı ile de risk raporunuzu sorgulayabilirsiniz. Şuan bir çok işletme her ay bu raporu alıyor zaten. Bireysel kişilerin ise 3 ay da bir almasını tavsiye ediyorum. Bu sayede de nere olduğunuzu görebilir ve gerekli önlemleri alarak, ekonomik durumunuzu düzeltebilirsiniz.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.