Vefat Edenin Banka Borcunu Kim Öder ?

Ölen kişinin banka borcu ne olur?, ölenin kredi borcunu kim öder?, Ölen kişinin konut kredisi ve taşıt kredisi borcunu kim öder ? – Oldukça önemli ve hayati bir konu ile karşınızdayız. Çok büyük ihtimal Eşiniz, Babanız yada Anneniz vefat etti. Başınız sağolsun dileklerimizi de sunalım. Şimdi asıl konu, vefat eden kişinin banka borçlarının durumunun ne olacağı. Taziye evi de olunsa borçlar insanın içine bir huzursuzluk kaplatıyor. Bende bu durumu açıklamak adına bu yazıyı kaleme aldım. Bankaya olan borçları teker teker ele alarak inceleyelim isterseniz.

ÖLEN KİŞİNİN TAŞIT KREDİSİ BORCUNU KİM ÖDER?

Ülkemizde çok fazla trafik kazaları yaşanıyor. Bir de bu kazalarda ölüm olayları da oldukça fazla yaşanıyor. Tabi bankalar kredi verseler de her zaman kendilerini garantiye almak istiyorlar. Bu açıdan da taşıt kredilerinde hayat sigortası zorunlu olarak yaptırılıyor. Haliyle de vefat durumunda, bu borcu sigorta şirketi öder. Size de vefat edenin ödediği kredi tutarı geri ödenir. Hatta tazminat bile alınabiliyor. Hata sigortası yaptırılmasına rağmen banka eğer araca el koyarsa bir avukattan hukuki destek alabilirsiniz.

VEFAT EDENİN KREDİ KARTI BORCU NE OLUR?

Arkadaşlar kredi kartlarında hayat sigortası durumu yoktur. Bu açıdan da kredi kartı borcunu mirasçılar ödemek durumundadırlar. Kredi kartı borcu diyelim ki 3 bin lira. 3 mirasçısınız. O halde hepinize 1.000 TL ödemek düşer. Ha şunu da belirteyim. Son zamanlarda bazı bankalar kredi kartları için de hayat sigortası kampanyası çıkarmışlardır. Ama buna ilgi çok düşüktür. Kimse durduk yere para cebinden çıkmasını istemiyor. Hani eğer vefat eden kredi kartına hayat sigortası yaptırdıysa (ki bu durumun çok çok düşük bir ihtimaldir) borcu sigorta şirketi öder. Aksi takdirde mirasçıların ödemesi gerekir.

ÖLENİN KONUT KREDİSİ BORCU NE OLUR?

Malumunuz bir çoğumuz ev sahibi olabilmek için bankalardan mortgage kredileri alıyoruz. O kadar zengin değiliz ve bankalara koşarak ev kredisi almak istediğimizi belirtiyoruz. Konut kredilerinde bankalar hayat sigortası da yaptırıyor. Zira süre gerçekten çok uzun oluyor. 10 yıl vadeli kredi çekenler var. Bu süre zarfında da insanın başına her türlü şey gelebilir. Bankalarda işin açıkçası yaş tahtaya basmak istemiyor. Dolayısıyla konut kredisinde hayat sigortasını zorunlu yapıyor. Bu durumda sigorta şirketi borcunuzu ödüyor. Sizin de ödediklerinizi hatta bazen kredinin tamamını mirasçılara geri iade ediyor.

İHTİYAÇ KREDİSİ BORCU NE OLACAK?

Bu zamanda ihtiyaç kredisi çekmeyen kimse kalmadı. Dünyalar kadar ihtiyaç söz konusu ve bunları karşılamak için kredi çekmek durumundayız. Yalnız ihtiyaç kredilerin bazılarında hayat sigortası zorunlu olarak koşulmuyor. Burada önemli olan vefat eden yakınınızın hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığıdır. Bazı kimseler neden fazla 200 lira vereceğim der. Sonra da hayat sigortası yaptırmayıp ailesine dünyalar kadar borç yığar. Sonuç itibariyle ihtiyaç kredilerinde eğer hayat sigortası yaptırılmasıysa borcu mirasçılar öder. Eğer yaptırdıysa bu defa da sigorta şirketi borcu kapatır. Hatta geride kalanlara da ödenen borcu iade eder.

MİRASI RED HAKKI

REDDİ MİRAS hakkınızın olduğunu unutmayın. Diyelim ki kalan borç dünyalar kadar. Bunun altından kalkmak mümkün değil. O halde bir avukata gidersiniz ve reddi miras davası açarsınız. Yalnız bu durumda sadece borcu red etmiş olmazsınız. Aynı zamanda mirastan size kalanları de ret etmiş olursunuz. Burada hesap kitap yaparsınız. Bazı kimseler borçların, gelen mirastan fazla olduğunu görür. Bu durumda da ben ne gelecekleri, nede alacakları kabul ediyorum diye ufak bir dava açarlar.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.